Výuka dějepisu a video – (1. české klasiky)

Už od okamžiku, kdy se na světle světa objevily první video kazety, video příspěvky se usídlily v hodinách dějepisu. Video ale velmi často pokrylo velkou část hodiny, ve které žáci mimo pasivního sledování (nebo také nesledování) daného dokumentu nic jiného nedělali. S příchodem internetových videoslužeb se situace výrazně změnila a to zejména dík povaze internetových zdrojů, které se snaží to podstatné shrnout do lehce stravitelného max. 10 minutového pořadu, což umožní video smysluplně zakomponovat i do běžné 45 minutové hodiny.

Něco málo z české klasiky

Pokud se chceme podívat na výukové zdroje, po kterých můžeme sáhnout bez jazykových znalostí, v mnoha případech se mi vyplatilo jako první sledovat tyto zdroje.

Stream.cz – Slavné dny

Slavné dny na stream.cz jsou klasikou, kterou k nám po dlouhých 10 let promlouval Pavel Zuna a vytvořil zde úctyhodných 330 historických medailónků pro různé historické události. Z praktických důvodů zde převládají moderní dějiny, ale tématicky se pořad vyhnul jen pravěku.
Přehledný web naleznete na https://www.slavne-dny.cz/list

Výhodou webu slavne-dny.cz je snadné třídění dle Data / Chronologicky. K mnohým dílům jsou připraveny pracovní listy v editovatelné podobě.

Stream v současné době navázal na úspěch slavných dnů pořadem Aleše Ulma Výlety do minulosti, který mi sice svou formou vyhovuje méně (video sekvence jsou ve větší míře nahrazovány vyprávěním a záběry na autora), ale i tak se jedná o povedené shrnutí historické události.

Stránky pořadu naleznete na: https://www.stream.cz/porady/vylety-do-minulosti

Dějiny udatného českého národa – Česká televize

Dějiny udatného českého národa

Česká televize mezi lety 2010 až 2012 vytvořila celkem 111 přibližně tříminutových dílů stravitelně komentující české dějiny od jejich prvopočátků až po současnost.Přestože si někteří dějepisáři ztěžují na jisté zjednodušení dané formátem pořadu, jako jednohubka uvádějící téma hodiny je pořad dokonalý.
Adresy pro jednotlivé díly 

  • https://dejiny.ceskatelevize.cz/ – web samotného pořadu s obsahuje křížovky a kratší hry, které dokáží vtáhnout mladší žáky. Nevýhodou je web založený na Flashi, což může být u nového Chrome složitější co se týče ovládání a složité skrolování v jednotlivých událostech.
  • https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/ – druhou možností je vyhledání dílu přes iVysílání ČT, což vás sice připraví o křížovky, ale umožní pouštět videa i bez Flashe.