Výuka dějepisu a video – (2. zahraniční zdroje)

Někdy se na věci vyplatí podívat z vnějšího pohledu. Druhým rokem nejsem aktivním učitelem, ale pracovníkem technické podpory. A právě díky tomu jsem nalezl inspiraci pro tento příspěvek. Práce v nadnárodní firmě má totiž výhodu v inspiraci z mnoha stran a tak se vlastně čirou náhodou stalo i nyní.

Oba zdroje, na které narazil můj současný kolega vám umožní do hodiny dějepisu elegantně zařadit CLIL (Content and language integrated learning) a přitom elegantně 

BazzBattles

BazzBattles je kanál, který v současné době čítá něco kolem 40 videí, které v přehledných animacích vysvětlují některé zajímavé bitvy světové historie. Převládají středověké bitvy, což je z mého pohledu výhodou. Video nepokrývá jen bitvu samotnou, ale ukazuje ji v historickém kontextu. Jejich pokrytí novějšími zdroji jsou minimální. Videa mají 10 minutovou stopáž, jsou anglická, některá mají české ručně vytvořené titulky, u všech pak jde pustit strojový překlad. Minimálně část autorů kanálu pochází z české či slovenské kotliny, jelikož mnohá z videí jsou ukazují bitvy postatné ze středevropského pohledu. Videa jsou přehledně tříděna podle období vzniku, nebo chronologicky.

Kanál naleznete na adrese: https://www.youtube.com/channel/UCx-dJoP9hFCBloY9qodykvw

Vzestup Přemysla Otakara II.

Kings and Generals

O stupeň vypracovanější videa jsou ta z kanálu Kings and Generals. Celkem 120 videí pokrývá historické bitvy od starověku po moderní vojenské konflikty. Jako u předchozího příspěvku i tento kanál nabízí výborné vysvětlení historického kontextu daného konfliktu, ale doplňuje ho i historizující animace, které umožňují lepší porozumění. Daní za tuto přehlednost je délka videí, která je v průměru kolem 14-15 minut, což z výukové hodiny ukrajuje citelnou část. Narozdíl od Bazbattles jsem u kanálu narazil na manuálně přeložené české titulky jen u bitvy u Lipan.

Kanál naleznete zde: https://www.youtube.com/channel/UCMmaBzfCCwZ2KqaBJjkj0fw