Kouzelné čtení – kreativní využití nejen pro děti

O letošní vánoce jsme se ženou dětem vymysleli jako hlavní dárek Albi tužku a s knížkou pro každého z nich. Během několika málo týdnů jsme si doma tuto hračku neskutečně oblíbili. Nejen, že práce s tužkou baví děti, ale nadchla i mého dědu, kterému jsme se ji nakonec s mými rodiči rozhodli koupit společně s Atlasem světa jako dárek k 85. narozeninám. I přes jistý zrakovým handicap daný pokročilým věkem bude mít knihu, která mu podá více jak 2000 aktuálních informací o současném světě.

Albi tužka na podstavci
(zdroj: http://www.deskovehry.com)


Co tento drobný přístroj vlastně je zač? Jedná se o něco méně než 15 cm vysokou elektronickou tužku se zabudovaným optickým čidlem, který načítá mikrotiskové informace z tištěných knih a dle těchto informací předčítá (a nejen předčítá) obsah uložený v 8GB velkém úložném prostoru tužky. O napájení se stará vestavěný akumulátor, který nabíjíte mikro USB rozhraním jako dnes většinu běžných mobilů.

Proč ji zmiňuji zde?
Protože může sloužit (a zjevně slouží) jako učební pomůcka nejen v mateřských školkách, ale také na školách. Naše rok a půl stará princezna se díky ní učí klábosit u knížky zpívánek, náš čtyřletý Vojtík pomocí ní poznává taje dopravních systémů.

Proč ji máme rádi se ženou rádi?
Protože tužku je možné přetvořit v laboratoř kreativních nápadů, kterými dokáže kdokoli z rodičů, nebo učitelů obohatit poznávání dětí kolem sebe.

Co potřebujete k vlastní tvorbě?
Je zapotřebí pořídit si tzv. kouzelné samolepky (100, nebo 300 kusů), které vám umožní nahrávat a párovat jednotlivé audio soubory k samolepkám. V případě, že využíváte audionahrávek kopírovaných z jiného zdroje, musíte ctít jmennou konvenci a nahrávat ve formátu .wav (detailní informace naleznete v návodu ke kouzelným samolepkám).

Arch nahrávacích samolepek je základním prostředkem. Vše ostatní záleží jen na vaší fantazii.

Možnost první: Nahrajte si vlastní audio knihu

Kouzelné samolepky jsou stvořené k tvorbě vlastních audio knih. Ty můžete nahrávat buď přímo pomocí tužky kliknutím na nahrávací tlačítko (červená tlačítka níže a lze je libovolně krát přehrávat), nebo pomocí externího nahrávacího zařízení. My jsme se ženou zvolili naše mobilní telefony, které nám pomohly nahrát zvukově bohatší a čistší nahrávku. Nahrané soubory jsme přímo v mobilu ořezali a pojmenovali dle potřeby a následně přehráli do tužky.

Možnost druhá: Cestujte za pokladem

Druhá možnost, která nás napadla má zatím největší úspěch. Vytvořil jsem 4 kartičky s cestou k pokladu. Nejprve nahrajeme instrukce, kde děti v bytě najdou další nápovědu, poté už jen rozneseme kartičky a děti mají o zábavu postaráno. V tomto případě využíváme nahrávání přímo na tužku a nahrávací nálepky, které jsme si nalepili na rubovou část karty.

U této hry je občas dobré připojit tužku k počítači a odmazat staré nahrávky. Tužka totiž nepřemazává původní nahrávku, ale dá jí delší název. Sice vám to dává možnost vracet se k původním nahrávkám, ale úložný prostor na tužce není neomezený.

Možnost třetí: Nechte nejmenší objevovat své okolí

Základem je možnost nahrávat do tužky vlastní nahrávky. Nahrávat může přímo přes tužku jako takovou, nebo tak, že danou nahrávku vytvoříte v jiném zařízení a pak ji nakopírujete do úložiště tužky. Danou nahrávku spárujete s jednoduchou spouštěcí samolepkou. Tu můžete nalepit naprosto kamkoli (tedy například na ledničku) a pak už jen můžete pozorovat, jak vám dcerka pobíhá po bytě a hledá známé nálepky.

Když v se rodiče nudí

PS: Znáte nějaké další aktivní využití tužky? Klidně napište do komentářů pod článkem. Rádi u nás doma vyzkoušíme :-).