Život s Chrome OS: 1. Splnil jsem si sen, ale má to své ale

Někdy v roce 2013 jsem se účastnil úžasné konference GEG Fest v Praze a měl šanci si poprvé osahat malé svižné zařízení jménem Chromebook. Jeho jádrem byl na dřeň ohlodaný Linux, na kterém se spouštěla jediná aplikace. Tou je prohlížeč Google Chrome. Od tohoto okamžiku jsem měl touhu si zařízení vyzkoušet v praxi.

Od té doby uteklo hodně vody a Chromebooky si své místo na trhu našly zejména ve vzdělávání. Jedná se téměř vždy o velmi levné zařízení, jehož chod je přitom velmi svižný.

Uteklo mnoho vody, při vybírání nového přístroje pro domácnost vždy zvítězila univerzálnost (notebook s Windows), nebo jednoduchost pro děti (tablet s Androidem). Před 14 dny se věci konečně sešly tak, jak měly. Nejprve jsem si přečetl článek jak jednoduše na širokou paletu zařízení nainstalovat Chromium OS (čtete dobře, Chromium OS je otevřené jádro, na kterém Google staví Chrome OS) a naskytla se mi možnost dlouhodobé zápůjčky notebooku na který bylo z licenčních důvodů stejně nutné nainstalovat jiný operační systém, než aktivovaný. Instalace se sice nepovedla na poprvé (první instalační flashdisk nebyl standardní), napodruhé bylo za 30 minut hotovo.

Po 30-40 minutách mě přivítalo graficky velmi čisté prostředí (toto už je mnou upravené pozadí, připnuté aplikace).

První dojmy

Nyní se svým Chromebookem pracuji 2 týden a je to práce vcelku příjemná. Při práci na základní škole jsem se naučil využívat služeb Google Drive a tak pro mě přechod k lehkému operačnímu systému založeném na webovém prohlížeči bez problémová. Zarytí uživatelé Microsoftích produktů mají možnost využívat online kancelářský balík na www.office.com, ale mám pocit, že pro ně je přechod na systém od Google nelogickým krokem.

Rychlost systému je příkladná. Pracuji ale na celkem slušně vybaveném stroji HP Probook 6450b, na kterém by špatně nefungovaly ani Windows 10 a tak nemohu říci, že je systém v porovnání s Windows rychlejší, nebo ne. Někdy po rebootu systému z režimu spánku chvilku chroupe aktualizace náročnější stránek, stejně jako by to dělal samotný prohlížeč.

V relativně malém okně vše podstatné. Veškerá oznámení se vypisují nad toto okno.

Příjemně mě překvapilo snadné nastavení druhé obrazovky v okamžiku, kdy jsem ji připojil, bezproblémové načtení mé obstarožní tiskárny, plná funkčnost všech funkčních kláves notebooku, možnost přehrání běžných formátů videí v jakémsi vestavěném přehrávači i příjemně jednoduchý informační panel, na kterém velmi rychle nastavíte to nejpodstatnější.

Naopak na rozdíl od moderních notebooků do systému Chromium od CloudReady nenainstalujete aplikace z obchodu Google Play (na což jsem se těšil) a i spuštění obchodu Ubuntu se mi zatím nějak nedaří.

Pro koho bych Chromebook doporučil?

Asi bych se nebál Chromium OS nainstalovat někomu, kdo má počítač na prohlížení internetu. Nebudou ho obtěžovat zbytečnosti a většina běžných věcí bude fungovat tak jak jsou zvyklí. Ve škole bych si dovedl představit, že systém nainstaluji na notebookovou učebnu, kterou potřebuji vybavit operačním systémem, který bude svižný i na starším stroji a bude mít za úkol fungovat v ekosystému od Google. Ve spojení s centrální správou počítače, Google Drive a Google Učebnou se bude jednat o elegantně a jednoduše fungující spojení. Nebude to učebna, na které budete učit práci s operačním systémem, ale učebna, která vám umožní funkčně využívat internetových zdrojů k práci v hodinách.

Google Učebna, zdroj: http://www.cojsemvyzkousela.cz