Čtečka ve WordPress.com mluví hezky česky

wordpress_logo4WordPress.com je blogovací služba, která vždy patřila spíše mezi ty okrajové. Zatímco instalovatelný WordPress zná téměř každý, blogovací službu z dílny společnosti Automatic jen málokdo. Z velké části je to dáno tím, že lokalizace služby do češtiny byla vždy neúplná.

V současné době se překlad rozhraní podařilo posunout výrazně kupředu a v některých částech WordPress.com se již nesetkáte s angličtinou. Nejlépe je na tom tzv. čtečka příspěvků, která je přeložena již téměř kompletně.

Snímek obrazovky (4)
Čtečka příspěvků vám přehledně vyhledá oblíbená témata napříč weby.

Překlad služby totiž probíhá na fanouškovské bázi skrze web translate.wordpress.com a mnoho českých fanoušků dodalo své překlady, které poté nikdo nevalidoval. V současné době jsem validátorem a jedním z mála překladatelů do češtiny. Díky tomu lehce vylepšuji své jazykové dovednosti a rozšiřuji přitom českou lokalizaci. Tím, že jsem na celou práci nyní téměř sám, jde překlad po menších krocích a někdy mu chybí kontrola dalších očí.

Pokud se chcete připojit k překladu, můžete na několika úrovních.

wp-translate
Ukázka prostředí překladače.
  1. Pomozte s překladem samotné služby (překlad je nasazován postupně a tak změny v administraci poznáte během několika málo dní od schválení) – https://translate.wordpress.com/views/projects/wpcom/cs/default/
  2. Přeložte si oblíbenou šablonu (překlad je nasazen, pokud je přeloženo 85% frází spojených s šablonou) – https://translate.wordpress.com/languages/cs/
  3. Upozorněte na nepřesnost v překladu (například v komentáři pod tímto příspěvkem) daný text většinou není problém dohledat a upravit.