Spravovaný prohlížeč jako kamarád správce

Počátek školního roku nám do školy nadělil 2 nové počítačové učebny a s ním oblíbený problém, čím je vlastně vybavit po softwarové stránce. Narozdíl od let nedávno minulých jsem zjistil, že vlastně žádné velké množství programů k životu do základu nepotřebujeme.

V rámci projektového zadání jsme si přáli vybavit počítače trvalou OEM licencí balíku Office (možná naposledy, co jsme od Microsoftu dostali šanci pořídit trvalou licenci SW), antivirové řešení od Esetu bylo také jasnou volbou. Funguje ve zbytku školy a tříštit řešení by bylo nerozumné.

Pro rychlou a bezstarostnou instalaci některých praktických programů jsem si stáhnul instalátor Ninite a tak v počítačích rychle přistál

 • Gimp
 • Notepad++ – protože krásně zvýrazní téměř jakýkoliv kód
 • VLC media player
 • a Google Chrome

Google Chrome používáme na škole jako výchozí prohlížeč a je to také prohlížeč, se kterým učíme žáky pracovat jako první. V době distanční výuky jsme zavedli Google účty i mezi žáky a provoz v přes Učebnu nám výrazně usnadnil realizaci výuky.

Záložky, které doputovaly všem uživatelům ve škole.

Nové počítačové učebny na prvním i druhém stupni ale přinesli novou výzvu. Tou byla snaha přizpůsobit počítač tak, abychom měli důležité informace po ruce pro sebe i pro žáky a zároveň zvýšit úroveň zabezpečení před mnohdy nenechavými prsty starších žáků. Cesta vedla přes spravované žákovské účty (to dostalo důležité záložky na počítače doma) a přes spravovaný prohlížeč.

Jaký je rozdíl mezi spravovaným účtem a SPRAVOVANÝm PROHLÍŽEČem?

Jako první jsem v loňském roce začal experimentovat se spravovaným účtem žáka v prohlížeči. V případě, když se žák přihlásí ve svém prohlížeči, do Google účtu, Google Chrome se mu přenastaví podle pravidel organizace (školy) a je jedno, jestli se uživatel přihlásí na tento účet ve škole, nebo doma.

Já jsem touto cestou do uživatelských profilů dopravil mimo jiné:

 • spravované záložky školy, jejichž zobrazení lze vypnout, ale obsahují setříděné důležité weby
 • automatické zobrazování lišty záložek
 • lehce filtrované vyhledávání od Google tak, aby bylo školní prostředí bezpečné
 • experimentoval jsem se zákazem anonymního režimu

Druhou cestou, kterou jsem se vydal na školních počítačích, je cesta spravovaného prohlížeče. Spravovaný prohlížeč je takový, který se za všech okolností, a po přihlášení jakéhokoliv uživatele do počítače chová podle toho, jak mu nastavíte. Takto běžně upravují funkce prohlížeče v korporátní sféře. Uživatel se v tomto případě do prohlížeče nemusí vůbec přihlašovat, spravován je celý Chrome.

Jak na spravovaný prohlížeč?

Po prvním otevření nápovědy Google ohledně spravovaného prohlížeče jsem si říkal, že se bude jednat o sofistikovanou a složitou cestu. Po realizaci ve škole mohu říct, že se jedná o primitivní úkon, ke kterému potřebujete jen administrátorská práva k počítači a jeden soubor s údaji, které se zapíší do systémového registru.

Spravované prohlížeče.

Jak na to?

 1. Najděte v Google Administraci oddíl věnovaný Spravovaným prohlížečům

Otevře se vám seznam, počítačů ve škole, ve kterém uvidíte prohlížeče spravované organizací. Až budete mít vše nastaveno, dostanete se zde také na jednoduchou statistiku uživatelů, které využívají prohlížeč.

 1. V pravém dolním rohu naleznete velké tlačítko + , pomocí kterého vygenerujete .reg soubor, který vám poslouží k registraci prohlížeče v daných počítačích
 2. Stáhněte si .reg soubor (pokud využíváte jiné systémy než Windows, vyberte si jiný typ souboru).
 1. Vygenerovaný soubor spusťte jako administrátor na počítači, na kterém potřebujete provozovat spravovaný prohlížeč.

A to je vše. V nastavení prohlížeče si můžete hrát a upravovat vlastnosti programu pro celou školu, nebo pro jednotlivé organizační jednotky.

Na co Jsem si dal pozor

Nastavení, které protlačuji uživatelské přihlášení do prohlížeče funguje i na domácí počítače a nemělo by být příliš agresivní. Pokud omezíme funkce prohlížeče výrazně, můžete omezovat i rodiče v používání jejich soukromého počítače dle jejich libosti. Minimálně starší žáky z tohoto důvodu budu učit využívání více uživatelských profilů v prohlížeči.

U prohlížečů ve škole si můžeme dovolit být striktnější, ale také bych nerad postupoval tak, aby se prohlížeč stal nepoužitelným pro běžné uživatele. Uživatelé by jen přešli k jinému prohlížeči.

Druhou záležitostí, kterou jsem řešil, bylo jak moc odlišovat nastavení pro jednotlivé skupiny uživatelů, abych nevytvořil příliš složitou strukturu. V prohlížeči nenastavuji příliš mnoho hodnot odlišně od základního Chrome. Spravované záložky a lištu záložek vidí všichni uživatelé, organizační jednotka pro žáky má navíc jen zapnutou filtraci vyhledávání.