Pár postřehů ze života s Chromebookem

Uplynuly dva roky od okamžiku, kdy jsem si nainstaloval Chromium OS od CloudReady na starší počítač od HP. Z mnoha důvodů jsem nakonec na přístroj vrátil Windows, abych se s Chromebookem opět setkal v létě roku 2021.

Vydržel v provozu zhruba celé tři týdny, po kterých jsem s Chromiem ztratil trpělivost.

Do loňského léta se tak plnohodnotné testování Chrome OS, případně Chromebooku zadrhlo ve fázi: „rád bych, až bude šance“. Šance se naskytla v momentě, kdy se podařilo jednomu z učitelů „Ajťáků“ dovézt do ČR dodávku asi 70 Chromebooků od zkrachovalého dodavatele z Belgie a tak u mě v létě loňského roku přistál dotykový HP Chromebook X360.

Pár Drobností, proč na svůj Chromebook nedám dopustit

Jaké jsou mé dojmy po 7 měsících používání? Zařízení je návykové.

 1. Zařízení je dostatečně malé a tak skvěle přenosné. I s malým duplikátorem portů pro připojení se k projektorům v učebnách mám bezpochyby nejmobilnější zařízení na škole.
 2. S chutí si omatlávám monitor. Myš je oproti vašemu prstu přesné zařízení a všichni s ní umíme. Ale pokud jde o rychlé kliknutí, nebo označení části textu, není nad rychlý pohyb prstem.
 3. Je rychle použitelný. Zapsat do papírové třídnice bylo operací na 2 minuty, ale zapsat do elektronické třídnice? U klasického notebooku s Windows v doméně? Operace na 5 minut. S Chromebookem otevřete víko přístroje, kliknete na stránku třídní knihy, a během 2 minut máte zapsáno.
 4. Jednoduše jednoduché. Jednou za 14 dní se mi zařízení restartuje a během několika málo minut aktualizuje.
 5. Chrome OS za poslední dva roky udělal obrovský pokrok v integraci aplikací pro Android. Play store funguje jednoduše jak jste zvyklí a jen občas mi řekne, že aplikace není kompatibilní se zařízením.
 6. Nebaví vás psát, nebo potřebujete projít domácnost a rychle získat nákupní seznam? Prostě si otevřu Google Keep, zapnu Diktování a jednotlivé položky svému počítači nadiktuji.
Diktování v systémové liště
 1. Rychlé výstřižky vždy po ruce. Potřebujete někomu poslat PrintScreen? Potřebujete nahrát jednoduché instruktážní video jak postupovat s tím, či oním nástrojem? Systémová aplikace Snímky obrazovky je vždy po ruce a obzvláště nahrávání videa včetně zvukového komentáře je vysoce nakažlivá a efektivní. Nevytvořím tím samozřejmě profesionálně sestřihané video, ale vždy když potřebuji rychlý a názorný návod na práci s libovolným nástrojem, nástroj mám připravený v průběhu vteřin
 2. Má výdrž. Úsporné procesory určené do mobilních zařízení ve spojení s rozumně velkou baterií mi zajistí, že s přehledem zvládám odučit pracovní den na jedno nabití a to i v případě delších pracovních dní. Nabíječka na notebook se tak za půl roku provozu ještě do školy nepodívala.
 3. Chromebooky se mají tendenci množit. Před měsícem dostal můj Chromebook druhého brášku. Má žena lehce otrávená neustálým manipulováním s desktopy v učebnách jejího gymnázia a případně přenášením klasického 15 palcového notebooku si Chromebook nemůže vynachválit. A vůbec nezáleží na tom, že na rozdíl od naší školy ženy škola funguje na Office 365.

Pár drobností, které vlastně nakonec nepotřebuji

 1. Konvertibilitu do tabletového módu. Ne, že bych ji nepoužil nikdy, ale využívám ho tak sporadicky, že mě osobně nepřijde podstatná.
 2. Příliš klasických aplikací. Je jedno, jestli se jedná o aplikace pro Windows, nebo aplikace z Google Play. Je super, že fungují a existují ty z Google Play, protože na specifické úkoly se hodí. Nedám například dopustit na VLC a mobilní Google Fotky. Ale když přemýšlím o tom, kde trávím více jak 90% času, samotný webový prohlížeč a webové aplikace válcují fyzické aplikace na plné čáře. Aplikace z Google Play nejvíce využívají mé děti. Máme na stroji nainstalovaných několik her, omalovánek apod.