QR Kód ve výuce dějepisu

qr-droid
Aplikace QR droid

Předprázdninová výuka je vždy trochu oříškem, protože radary našich žáků bijí na poplach a soustředěnost  klesá s postupujícím časem kamsi k bodu mrazu. Protože jsem v úterý před podzimními prázdninami měl v osmé třídě poslední „učící“ hodinu, rozhodl jsem se jít dětem trochu naproti a rozpohybovat výuku pomocí QR kódů.

…aneb o velké rakouské reformátorce.

qrgenerator-cz_1477511354
Marie Terezie zavedla čísla popisná

Marii Terezii všichni známe a téměř všechny druhostupňové děti k ní mají pevně zakódovánu informaci, že je to ona, kdo zavedl povinnou školní docházku, byť se jedná o informaci značně nepřesnou. Marie Terezie byla ale především přesvědčenou a důkladnou osvícenskou reformátorkou, což jsem se rozhodl využít při výuce Dějepisu.

Než jsme se dostali k samostatné látce o Marii Terezii, připravil jsem žákům vcelku jednoduchou aktivitu založenou na vyhledávání QR kódů po daném prostoru ve škole. V kódu byla zapsána vždy jedna z reforem M.T., k jejímu zobrazení žáci využili svých mobilních telefonů. Během 15 minut si tak žáci našli více jak 20 reforem, které se staly podkladem pro diskuzi o tom, proč vlastně k těmto reformám přistoupila.

Postup tvorby

Příprava celé aktivity mi trvala kolem 30 minut práce včetně nalezení seznamu reforem pro QR generátor (v případě opakovaného užití maximálně 15 minut).

  1.  Nejprve si připravte místo, kam budete QR Kód vkládat, osobně doporučuji nějakou tabulku v MS Word, nebo v Google Dokumentech. Generované obrázky do nich lze v obou případech přetahovat přímo z webové stránky bez ukládání na disk.

    qr-dokument
    Tabulka s QR Kódy pro nastřihání. (Informace v 1. a 3. sloupci byla mou kontrolou.)
  2. Najděte si webovou stránku, nebo aplikaci, která vám QR kód vygeneruje.
    Velmi přehledná je česká stránka: http://www.qrgenerator.cz/, kód mnohdy vytvoří i samotná čtečka v mobilu / tabletu.
  3. Nastřihejte lístečky s kódy (doporučuji nejen kódy, ale i bílým papírem kolem. Přelepení kódu průhlednou lepící páskou mnohdy nevadí, ale některé mobilní telefony s horším fotoaparátem si s případným odleskem neporadí.
  4. Uschovejte na viditelná / neviditelná místa.Seznam čtečka

Nechte děti nainstalovat QR čtečku do mobilu (někteří výrobci ji předinstalovávají), ale většinou je zapotřebí ji stáhnout. Čtečky nebývají příliš velké, obvykle zaberou jednotky MB.
Z českých čteček se mi nejvíce zamlouvá Seznam čtečka QR, kterou seznam.cz nabízí pro Android, iOS i Windows Phone (dle store je kompatibilní jen s WP 8 a WP 8.1).
Žákům se na androidu mnohem více zamlouvá aplikace QR Droid, která ukládá historii načtených kódů a kódy i generuje.

Závěrem

QR kód je prostředek, který vám umožní zapojit smysluplně do výuky techniku, na které  dnešní děti,mnohdy nejen ony, tráví daleko nejvíce času. Nelze na něm stavět každou hodinu, ale umožní vám občas efektivně oživit a rozpohybovat její část. Do QR kódu můžete „uložit“ odpovědi na otázky, můžete do nich vkládat odkazy  na určité stránky a spousty dalších aktivit (více například na rvp.cz).