Tvořím křížovky s EclipseCroswords

Chcete oživit svou hodinu zajímavou křížovkou? Potřebujete procvičit terminologii, nebo slovíčka a nechcete s tvorbou strávit příliš mnoho času? Nejsnažší cestou, jak snadno a rychle vytvořit interaktivní křížovku je program EclipseCrossword. Program je velmi malý, má jen 48kb a celý má jen anglické prostředí. Přesto je velmi intuitivní a zvládne ji i člověk s jen základními znalostmi angličtiny.

Seznamu slov a definic
Seznamu slov a definic

Když program nainstalujete a spustí, objeví se před vámi jednoduché anglické menu, které vám nejprve umožní vybrat tvorbu nové křížovky, nebo načtení souboru se zásobou slov z již vytvořeného souboru. V druhém kroku vám program nabídne možnost otevřít již hotovou křížovku. Většinou nás ale bude čekat tvorba křížovky „od píky“, což je varianta, kterou vidíte na printscreenu vlevo. Poté, co vložíte dostatečné množství slov a jejich definic, máte možnost zvolit si velikost výsledné křížovky a pak již můžete generovat křížovku. Výslednou křížovku a případný klíč můžete přímo tisknout z výchozí tiskárny, případně uložit do souborů otevíratelných v textových editorech. Velmi zajímavou volbou je pak export do interaktivního html, která vám umožňuje vyplňovat křížovku se žáky přímo. Jak celá křížovka vypadá se můžete podívat v odkazech níže.

Příklad křížovky Úvod do dějepisu – webová stránka
výsledný tiskový výstup pro žáky | výstup pro učitele

Křížovka je pasivní stránkou využívající javascript a tak funguje i z pevného disku. Je vděčným výtvorem pro žáky, ale skýtá jednu zrádnost. Program EclipseCrossword ukládá HTML v 8 bytovém kódování ANSI, což má za důsledek špatné zobrazení českých znaků. Tato chyba má ve svém důsledku několik řešení.

  1. Psat bez hacku a carek – což je nepraktické a vypadá neprofesionálně
  2. Přepínat kódování stránky s křížovkou v prohlížeči na Windows-1250 – korektně zobrazí všechny znaky. Funguje ale jen v daný okamžik
  3. Přeuložení stránky v kódování UTF-8, díky čemuž bude křížovka korektně zobrazovat české znaky trvale.
    • Přes kontextové menu otevřete *.html soubor křížovky v textovém editoru.
    • Pokud máte Poznámkový blok z Windows 10, zobrazí se vám všechny znaky správně a tak jen přes Uložit jako… přeuložte soubor s kódováním UTF-8 místo ANSI.
    • Pokud se vám všechny znaky správně nezobrazí (např. v Poznámkovém bloku pro Windows 7 a starší), čeká cesta do prohlížeče. Zde musíte zobrazit zdrojový kód stránky a přepnout kódování na Windows-1250. Kód celé stránky nakopírujte zpět do textového editoru a opět uložte s kódováním UTF-8.

Pokud se vypořádáte se záludností českého kódování v HTML verzi křížovky, bude vám program výborně sloužit vždy, když budete chtít osvěžit vaši hodinu opakováním ve formě křížovky.