TIP: Kódujeme pomocí aplikace SoloLearn

sololearn-logoV průběhu vánočního období mě touha po zisku nových informací zavedla k aplikacím, které se nás snaží naučit kódování / programování. Jednou z nejpoužívanějších aplikací v tomto oboru je aplikace SoloLearn. Aplikace je dostupná pro Android, iOS ve webovém rozhraní a dokonce i jako aplikace pro Windows Phone a v Google Play Store se těší naprosto luxusnímu hodnocení 4,8. Nejedná se o aplikaci, jejíž využití masové využití bych si dovedl představit na základní škole, ale dovedu si představit, že začínajícího programátora / kodéra, kterému i ve starším školním věku aplikace pomůže nahlédnout do tajů programování.

Aplikace je založena na podobném principu jako aplikace Duolingo (viz. Učím se cizí jazyk nejen pomocí aplikace Duolingo). Vyberete si kurz, který chcete studovat a pak se „proklikáváte“ jedním tématem za druhým. V daném tématu se vždy střídá výuková stránka s testovou otázkou, kde se setkáváte nejčastěji s výběrem možností, nebo doplňováním zdrojového kódu. Tento způsob postupu je nejslabším místem celé aplikace, protože vám umožní postoupit dál velmi často jen pouhým vyzkoušením odpovědi. Naopak velmi užitečná funkce se nachází ve výkladové části pod odkazem TRY IT YOURSELF. Zde si můžete vyzkoušet kódování daného problému v praxi i se zobrazením výsledku vaší práce.

S čím lze v aplikaci seznámit?
HTML, CSS, PHP, SQL, C++, C# Javou, JavaScriptem, Python 3, Ruby a jQuery

Zatím jsem si skrze aplikaci osvěžil jen jednoduché kódování v HTML (velká část se věnuje HTML5) a CSS styly a tak nedovedu posoudit, jestli je aplikace skutečnou cestou k tomu, jak se naučit programovat.css_certificate.jpg Pokud jste sběrateli certifikátů, program vám vygeneruje po absolvování kurzu certifikát, který můžete sdílet na sociálních sítích včetně LinkedIn. V době letní dovolené mám v plánu podívat se také na základy PHP, což bude přeci jen o něco dynamičtější, ale hlavně nová dovednost.