Historické mapy II.: Mapování na rakouský způsob

mapireV mém prvním zastavení nad historickými mapami jsem se zabýval českými službami mapy.cz, historickou mapovou aplikací organizace CENIA a globálními oldmaps.org. Jen několik málo dní poté se mi dostala do rukou (resp. do myši) webová aplikace, která mi doslova uhranula. Touto službou je rakouské Mapire, které se hrdě a dle mého názoru oprávnění hlásí k tomu, že mapovalo habsburské impérium. Aby byl můj pohled na rakouské historické mapy byl kompletní, zmíním službu AKON rakouské národní knihovny, která je výbornou databází obrovského množství historických pohlednic zejména našeho regionu.

Základem mapových podkladů služby Mapire jsou jednotlivá vojenská mapování, která na území Habsburské monarchie / Rakouska – Uherska proběhla. Pokrytí mapovými podklady je velmi kvalitní u všech 3 mapování. Tyto mapové podklady můžete zobrazit ve 3 různých způsobech zobrazení.

mapire-basic
Oblast Vídně se prolínáním dnešní mapy a historické mapy.

Základní zobrazení znáte z jiných služeb mapový podklad máte přes celou obrazovku a pracujete s ním. Po stisknutí tlačítka Options je objeví možnost mapovou vrstvu postupně prolínat se současnými Open Street Maps, nebo s leteckou mapou získanou z webu Here.com. Navíc máte po ruce možnost velmi rychle změřit plochu, či vzdálenost, což může být praktické v okamžiku, kdy chcete ukázat žákům nebývalý rozvoj měst v období po průmyslové revoluci.

Co Mapire odlišuje od mapových aplikací zmíněných v mém minulém článku, jsou dva další módy. Prvním z nich je synchronizovaný pohled na současnou a historickou mapu, kdy máte obrazovku rozděleny na 2 synchronizovaně se pohybující oblasti a vy si přepínáte oblasti, které chcete zobrazit.

3d-alpy
3D zobrazení alpské oblasti Paznaun u zimního střediska Ischgl.

Posledním typem zobrazení je 3D zobrazení, kdy jsou historické podklady „nataženy“ přes 3D zobrazení a vy tak máte možnost vidět realitu podobnou např. té, kterou viděl Napoleon v bitvě u Slavkova.

Služba MAPIRE vznikla ve spolupráci Rakouského, Maďarského a Chorvatského archivu, několika dalších národních institucí a maďarské společnosti Arcanum, která celé službě dodala moderní a uživatelsky přívětivé prostředí.

AKON – Pohlednice online

Hledáte historickou fotografii nějakého místa? Chcete ilustrovat rozvoj vašeho města/obce na proměně v průběhu času? Aplikace AKON Rakouské národní knihovny má velký potenciál vám pomoci. Přestože se tématu historických map dotýká jen částečně, přesto ji zmíním. Aplikace AKON totiž shromažďuje a publikuje historické pohlednice, které umisťuje na podkladovou Google mapu. V České republice zobrazuje více jak 2500 historických fotografií.

akon